ArchVideo šaltiniai

 • Paskelbta: ’13 vasario 12
 • Atsiliepimai: Tylu ramu

[v]

Spoksoti video apie architektūra ar miestų sprendimus yra du būdai – internetas ir televizija.

 

Televizijos laidos apie architektūrą

Lietuvos televizija kartais pasitaiko, kad pamalonina laidomis apie architektūra, bet dažniau tai būna haltūra eteriui užkišti kol būs paruoštos skandalų laidos.
Pavadinimas kiek ir klaidinantis, nes jei neturi kabelines vienaip ar kitaip vistiek laidas teks gaudyti internetu. Taigi:

 1. Grand design – Gerokai įsibėgėjusi laida (eina 12-as sezonas[x]),  kurios gan paprastas ir įdomus formatas –  projekto dokumentika nuo pradžios iki gal:  pirminė situacija, planų nupasakojimas, vizualizacija, smagioji dalis kur parodomi visi statybų ir derinimo vargai ir galiausiai rezultatas.
  Per
  Channel 4 [x][x] transliuojama trečiadieniais 23:00, bet ne pastoviai. 
 2. MegaStructures – viena iš mandriųjų laidų, kur rodo įspūdingo masto ir sudėtingumo projektus ir jų sprendimo būdus [x].
  Šiuo metu netransliuojama, o senos serijos išbarstytos internete [x][y]
 3. J-Architects – Japonų nacionalinė televizija(NHK) naujus metus pasitinka su naujomis programomis orientuotomis į dizainą ir architektūra[x][x].  J-Architects žada supažindinti su senomis klasikinėmis japonų architektūros tradicijomis ir pačiomis naujausiomis statybos technologijomis ir sprendimais.
  Per NHK transliuojama 1 kartą per mėnesį trečiadieniais 16:30; 20:30; 23:30 ir ketvirtadieniais 3:30; 7:30; 11:30.
 4. Design Talks – Taip pat NHK laida. Žadama supažindinti su klasikinimiu menu ir naujausiomis technologijomis.
  Per NHK bus transliuojama 3 kartus per mėnesį trečiadieniais 16:30; 20:30; 23:30 ir ketvirtadieniais 3:30; 7:30; 11:30.
 5. Worlds Greenest Homes – gal reikėjo pradėti nuo šito, nes LRT nuo sausio 12 išvertę kaip „Ekologiškiausi pasaulio namai“[x]. Formatas- dažniausiai pateikiami du namai, kiekviename akcentuojami sumanūs ir ekologiški sprendimai.
  Per LRT  šeštadieniais 12:00
 6. The Genius of Design – laidų ciklas apie dizaino istoriją ir vystymąsi, nagrinėjant kas yra dizaineris ir kas yra dizainas.
  Šiuo metu netransliuojama

Dalinai

 1. Somewhere Street – Taip pat NHK laida. Itin pamėgta, nes galima įvardinti kaip tinginio ekonominis pasaulio pažinimas. Formatas paprastas- su pritaisyta kamera žmogus iš pat ryto pradeda vaikščioti po senamiestį (dažniausiai tai Europos miestai) užkalbinant praeivius ir nuklystant į skersgatvius ar įdomesnes erdves. Pastebėjus kažką įdomesnio, pasiprašoma į vidų pažiūrėti iš arčiau (pvz.: Bulgarijos senamiesčio stoglangių ir palėpių sudomintas įsiprašė į vienos iš palėpėj dirbančių architektūros firmų patalpas. Taip pat užkalbinus praeivius Ispanijoje, jie pademonstravo kaip jų butas yra įrengtas  pusiau oloje ir taip išsiverčia be vėsinimo sistemų.). Įdomiai perteikiamas ne tik vaizdas ir įdomūs faktai (kaip pvz. 5 populiariausi patiekalai), bet ir gyvenimo stilius ir nuotaika ir viskas iš praeivio perspektyvos.
  Per NHK bus transliuojama 3-4 kartus per mėnesį šeštadieniais 1:10; 5:10; 9:10; 13:10; 17:10; 21:10.
 2. J-Tech Innovation & Evolution – ne visai konkrečiai apie architektūrą, bet apie naujas technologijas statybos, transporto ir kitose srityse.
  Per NHK bus transliuojama 1 kartą per mėnesį šeštadieniais 16:10; 20:10; 23:10 ir sekmadieniais 3:10; 7:10; 11:10.
 3. Exclusive Gardens of Kyoto – Taip pat NHK laida. Supažindinanti su japonų sodais, jų kūrimo mintimi ir sprendimais. Nuo įmantrių imperatoriškų sodų su dirbtiniais tvenkiniais iki paprastų zen akmenų sodų.
  Šiuo metu netransliuojama. Pageidaujant Japonijos gamtos vaizdų visada yra laidos kaip Inspiring Landscapes, Satoyama, The Great Summits ir  Four Seasons in Japan
 4. Fudoki -Culture and Topography of Japan- – Taip pat NHK laida, trunkanti vos 5 min. supažindinanti su smulkiomis aplinkos detalėmis (senovinės gatvės susidarę kioskų junginiai, žibintai, baldai, sodai ir t.t.) ir festivaliais.
  Šiuo metu netransliuojama.
 5. TAKESHI Art Beat – Taip pat NHK laida, kuria veda garsusis Takeshi Kitano, kuris kiekviena kart susitinka su vis kitos šakos/rūšies meno atstovu, dažniausiai tai muzikantai, grožinės ir taikomosios dailės atstovai.
  Per NHK bus transliuojama ketvirtadieniais 4:30;  8:30; 12:30; 15:30; 19:30 ir penktadienį 0:30.
 6. Begin Japanology – Taip pat NHK laida, kas savaitė pilnai pateikianti viena temą kaip pvz.: įrankis, maisto patiekalas, sporto ar meno šaka, tradicijos ir t.t. iš pirmo gali atrodyti nesusiję su architektūra, bet būna kalbina architektus, menininkus, temos taip pat pasitaiko orientuotos grynai į architektūrą kaip pvz.: senovinis namų statymo būdas, kuris atlaiko stiprius vėjų gūsius tarpekliuose; atskiros miestų dalys su tik jam būdinga stilistika ir sprendimo būdais; atskirų kompleksų sprendimai ir renovacijoms naudotos technologijos.
  Per NHK bus transliuojama ketvirtadieniais 2:30; 6:30; 10:30; 14:30; 18:30; 22:30.

 

Filmai/reportažai apie architektūrą internete

Orientuoti pagrinde į video

 1. Architecturalvideos.net – video iš dažnai atnaujinamų kaip archdaily ir dezeen ir retesnių šaltinių
 2. Architekturvideo.de – Vokiškas analogas, o kaip vokiečiams ir būdinga, gan rimtas, čia pateikiami pastatų ir teritorijų planavimo projektai vengiant jau matytų masiniuose archdaily ar dezeen video. Video archyvas gausus ir patogus naršyti.
 3. Architektas videografas Franco Di Capua [g+] [g+c] [yt] Nieko ir nepridursi, architektas mėgstantis užsiimti įdomesnių pastatų filmavimu.
 4. Great Spaces -prasidėjęs kaip mažos žmonių grupelės laisvalaikio projektas su mintimi peraugti į rimtą serijų ciklą [w][t][yt]
 5. Archfondas [pokalbiu] – ir kaipgi be archfondo pokalbių įrašų[v]
 6. TED – pranešimai apie architektūrą. [o][y][yx]
 7. Japan Architecture + Urbanism – žurnalo jA+U vaizdo įrašai
 8. Charlie Rose – Art & Design – Charlie Rose savo laidoje kalbina įžymius rašytojus, mokslininkus, menininkus, politikus ir t.t. Čia skiltis meno tema, kur dažniausiai papuola architektai ir menininkai.
 9. Architectural Record – žurnalo vaizdo įrašai
 10. Domus – talpinama originalųs pačių daryti video įrašai, tačiau retai. Kalbinami architektai, reportažai iš autorius sudominusių pastatų, pavilionų ir instalaicijų.
 11. Harvard School of Design – Kembridžo „Harvard Graduate School of Design“ talpinami paskaitų, konferencijų ir forumų vaizdo įrašai, bet ne visi užsilieka, todėl įdomius verta neatidėlioti, o peržiūrėti. (nors dažnai pasitaiko nuobodžių prenešėjų)
 12. AA  – Londono „Architectural Association School of Architecture“ talpinami pranešimų įrašai
 13. IIT – Ilinojaus „Illinois Institute of Technology“ pranešimų apie architektųrą įrašų grojaraštis.
 14. University of Michigan – Mičigano universiteto pranešimų vaizdo įrašai. Senesni yra youtibe [y], o šviežesni – vimeo[v].
 15. SCI-Arc – „Southern California Institute of Architecture“ architektūrinių projektų instaliacijų ir eksperimentų vaizdo įrašai ir vizualizacijos
 16. UCLA  – Kalifornijos „UCLA Architecture & Urban Design“ paskaitų vazdo įrašai.

Dalinai

 1. Architecture lab – Suranda ir pasidalina rečiau aptinkamais video. [x]
 2. Architechnophilia – blogas apie autorių dominančius projektus ir video. [x]
 3. Streetsblog.org – puslapis apie susisiekimo klausimus ir sprendimo būdus. Video orientuoti į viešojo ir alternatyvaus (dviračių) susisiekimo propagavimą.
 4. Wallpaper* – žurnalo wallpaper* vaizdo įrašai. Dažniausiai menas, instaliacijos ir fotografija, bet pasitaiko ir architektūra.
 5. Roman Architecture – Yale Video Lecture course with Diana E. E. Kleiner – Jeilio universiteto paskaitų apie sen. Romos architektūrą vaizdo įrašų grojaraštis.

 

Ir žinoma akivaizdūs,  laiks nuo laiko tarp visų įrašų įmetantys ir video: archdaily [x][v], designboom [x][v] ir dezeen [x][v].Komentuoti